Freelance Olarak Müşteri Çekme Yolları

Freelance Olarak Müşteri Çekme Yolları

Hepinize merhaba dostlarım 😊. Bu yazımda sizlere freelance çalışma sürecinde müşteri bulma yollarından bahsetmek istiyorum.

Biliyorsunuz artık pandemi ile hayatımıza giren remote çalışma veya freelancer çalışma hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Ve artık ileriki zamanlarda da bu çalışma şeklinin sürekli uygulanacağı söylentisi de mevcut. İşte bu aşamada özellikle freelance olarak çalışma sürecinde müşteri çekme yollarına gelin bir göz atalım :)

ÇEVRE KAZANMAYA ÇALIŞIN

Eveeeet geldik artık freelance çalışmanın olmazsa olmazlarından hatta freelance çalışıp hayatta kalma durumunda çok ama çok önemli bir başlığımıza "Çevre Kazanmak". Çevremizi incelediğimizde büyük büyük şirketler olsun, sektörde çalışan kişiler olsun hepsinin oluşturduğu ve giderek büyüdüğü network yani çevreleri var. Bu network oluşturma özellikle ama özellikle dediğim gibi freelance çalışma sürecinde çok ama çok önemlidir. Kısaca özet geçmek gerekirse kendi işinizin patronusunuz ve müşteriyi bir şekilde çekmeniz lazım. Bu da çevre kazanmadan değil çevre içerisine dahil olarak kendimizi kanıtlamaktan geçer. Dediğim gibi freelance çalışmak istiyorsanız eğer çevre kazanmaya özen gösterin.

İŞİNİZLE ALAKALI TOPLULUKLARA KATILIN

Freelance çalışma sürecinde bir diğer konu ise topluluklardır dostlar. Bu topluluklar nedir diye soracak olursanız alanınızla ilgili olarak telegram grupları olabilir, facebook grupları veya whatsapp grupları olabiilir. Bunlara katılmanız ve kendinizi kanıtlamanız ileriki zamanlarda size bir iş veya bir müşteri gelmesinde katkı sağlayacaktır. Bizzat yaşadığım ve zamanında projelerde katkı sağladığım için bunu öneriyorum. Kendinizi kanıtladığınızda özellikle ama özellikle bu tür topluluklarda kanıtladığınızda potansiyel müşteriler otomatik olarak sizi buluyor. Bunların haricinde de sizin gelişmeniz ve farklı farklı sorunlarla karşılaşıp ve bunların üstesinden gelip sizin de bir tecrübe ve deneyim kazanmanızda fayda sağlar.

POTANSİYEL MÜŞTERİLERİ ANALİZ EDİN

Geldik bir diğer önemli adımımıza. Freelance olarak çalışıyorsanız veya çalışmak istiyorsanız potansiyel müşterileri bulup bunları analiz etmeniz gerekecektir. Nedir bu potansiyel müşteri diye merak etmiş olabilirsiniz. Potansiyel müşteri sizinle çalışmak isteyen, iş yapmak isteyen ve satın alım gücü olan müşteridir. Örnek vermek gerekirse dostlar çevrenizde yeni açılan bir butik olduğunu varsayalım. Bunun reklamı, websitesi, broşür oluşturması gibi bir sürü gereksinimi olacaktır. Tam da sizin alanınıza uygun şeylere ihtiyacı varsa işte sizin için bir potansiyel müşteri. Kaçırmayın derim :)

TEKLİFTE BULUNUN

Freelance çalışmanın gerektirdiği bir diğer adımlardan birisi ise tekliflerde bulunmaktır. Yaptığınız işle ilgili teklifte bulunun derim. Örneğin bir web programlama mı yapıyorsunuz teklifte bulunmanızı ve kendinizi kanıtlamanızı isterim. Bu sadece yazılım değil sizin mesleğinizle alakalı teklifler de olabilir. Logo ihtiyacı olan bir kuruma teklifte bulunmanızı öneririm. 

Ek olarak bu teklifleri sadece yüz yüze değil freelancer siteler üzerinden de yapabilirsiniz. Nedir bu siteler diye merak ediyorsanız veya freelancer olmak istiyorsunuz ama nerelerden hangi işler var bunlara bakmak istiyorsanız

  • freelancer.com
  • upwork.com
  • bionluk.com
  • armut.com

gibi sitelere bakabilirsiniz. Şu anlık benim aklıma gelenler bunlar siz araştırıp çalışmak istediğiniz freelancer siteleri analiz edebilirsiniz :)

KALİTEDEN ÖDÜN VERMEYİN

En ama en önemli aşamalardan birisine geldik. Her zaman gerekli olan ve aslında bir sonraki olacak olayları belirleyen noktadır "Kalite". Yaptığını işi müşteriye en iyi şekilde teslim edin. Eksik bir şekilde veya hatalı bir şekilde asla ama asla teslim etmeyin. Aksini yapar da baştan savma bir şekilde teslim etme durumunda olursanız müşteri ileriki zamanlarda sizile çalışmak istemeyebilir ve kötü bir imaj bırakmış olursunuz müşterinizde. Hani bir söz var ya "Döktüğün beton toprağın altında kalsa bile güzel olmalı" işte her zaman gerekli olan bu söz freelancer çalışmada da etkilidir. Müşteriniz sizden bir destek istediğinde bunu en güzel şekilde teslim etmeniz size artı puan sağlayacaktır ve müşteri ileriki zamanlarda da sizle çalışmak isteyecektir.

İLETİŞİMİNİZLE BAĞ KURMAYA ÇALIŞIN

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır sözünün freelancer çalışmakta da etkisinin olduğunu sizlere açık bir şekilde söyleyebilirim dostlar. Bunu bizzat yaşadığım için biliyorum. Müşteri size iş yaptırdıktan sonra veya yaptırmadan önce iş hakkında sizden bilgi almak olsun hadi bunları da geçelim işin yapılma sırasında olsun iletişimde bulunuyorsunuz. Bulunmak da zorundasınız çünkü iş sessiz bir şekilde ilerlemez. İşte bu noktada özellikle iletişim esnasında müşterinizle aranızda güzel bir bağ kurmanız lazım. Bunun ileriki zamanlarda size geri dönüşü güzel olacaktır. Anlayışlı ve güzel bir iletişiminizden dolayı müşteriniz sizi başka kişilere önerip sizinle iş yapma olayını sağlayacaktır (aynısını zamanında yaşadım)

GÜZEL BİR PORTFOLYO HAZIRLAYIN

Diğer bir adımımız olan ve aslında müşterilere nokta atışı yapıp bizimle çalışmalarını sağladığımız adımımız olan portfolyo hazırlama kısmımıza. Yaptığınız çalışmlarınızı asla ama asla silmeyin veya atmayın dursun kenarda köşede. Ama bunların da hepsini değil (temel seviyede olanları göz önünde bulundurmayın) kaliteli olanlarını göze çarpan özellikte olanlarınızı daha önce yaptığım işler diye müşterilerinize açık bir şekilde yayınyayın. Bu bir web sitesi olabilir veya freelance olarak çalıştığınız sitedeki hesabınız kısmı olabilir. Yani kısaca anlatmak gerekirse dostlar bu çalışmalar aslında sizin hesabınızın reklamını yapacaktır. Elinizden geldiğince portfolyo'nüzü göze çarpan çalışmalarınızla doldurmaya çalışın

KENDİNİZİ SÜREKLİ GELİŞTİRİN

Bu adım hayatın her alanında geçerli olduğu gibi freelance çalışma sürecinde de son derece geçerlidir dostlar. Çünkü her zaman sizlere alanınızla ilgili stabil olarak istekler değil farklı farklı şekilde istekler de gelecek. İşte bu kısımda müşterilerinizin sizinle çalışmanızı belirleyecek adımı kendinizi ne kadar geliştirdiğinizdir. Bunu sürekli ama sürekli uygulayıp kendinizi geliştirmeye çalışın. Yani gelişen teknoloji sayesinde müşterilere daha iyi nasıl bir hizmet sağlayacağınızı analiz edin ve kendinizi bu noktada geliştirmeye çalışın :) 

KARTVİZİT OLUŞTURUP DAĞITIN

Bu başlığı okuyunca reklam verme olayı olarak algılamış olabilirsiniz dostlar doğru algılamışsınız diyorum. Normalde bir işletmeye gittiğimizde bir işimizi yaptığı zaman nasılki kart veriyor ve ileriki zamanlarda da beklediğini söylüyorsa bunu freelancer çalışanların da yapması doğru olur. Özellikle işi yaptı ve teslim etti diyelim bu kartı teslim ettiğinde müşteriye ileriki zamanlarda müşterinin veya bu müşterinin yakınlarının bir işi olduğunda sizi önermesi daha hızlı olacaktır. Freelance olarak işlerinizi büyütmeye başladığınız aşamada dediğim gibi kartvizit verdiğiniz sürece bir sonraki aşamalarda müşterileriniz sizlere daha hızlı ulaşacaktır :)

 

Eveeeet dostlarım 😊. Bu yazımda sizlere freelance olarak müşteri çekme yolları nelerdir, nasıl bir yol izlenmeli ve hangi adımlar dikkate alınmalı bunlardan elimden geldiğince dilim döndüğünce bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı olmuşumdur. Eksik veya hatalı bir bilgi aktarımı yapmış isem benimle iletişime geçmekten çekinmeyin :). Ayrıca bu yazımda bana destek olan "Nurbahar ÖZAL" ablama sonsuz teşekkür ederim

Hayallerinizi gerçekleştirmeniz ve güzel yerlere gelmeniz dileklerimle... İyi çalışmalar dilerim :)

Muhammed Fatih BAĞCIVAN
Yazar Hakkında

Kendi Halinde Bir Backend Developer

Önceki YazıPHP Final Kullanımı
Sonraki YazıJavascript Hata Ayıklama
Yorumlar (0)
Bu Yazıya Ait Hiçbir Yorum Bulunamadı (veya admin onaylamadı). İlk Yorum Yapan Sen Ol
Yorum Yapabilirsiniz